logo andtalkaboutit loader andtalkaboutit
potwierdź zakup anuluj
potwierdź zakup anuluj

Specjaliści

Brak użytkowników

Artykuły specjalistów

Samotność w Internecie – jak sobie z nią radzić?

Ludzie coraz częściej korzystają z Internetu i telefonu do kontaktowania się z innymi. Spędzają czas na portalach społecznościowych, czatują i wysyłają SMS-y. Ten rodzaj komunikacji stwarza nowe możliwości i zagrożenia.

 

Cechy komunikacji internetowej

Komunikacja na żywo opiera się na obserwacji mimiki, słuchaniu intonacji głosu czy obserwowaniu mowy ciała. Podczas rozmów tekstowych nie ma żadnego z tych elementów, co wywołuje trudności przy interpretacji wiadomości. Emotikony mają ułatwiać wychwycenie emocjonalnego wydźwięku wypowiedzi, jednak nie zawsze wystarczają.

Dzięki stałemu dostępowi do Internetu ludzie mogą rozmawiać ze sobą z każdego miejsca na Ziemi i o każdej porze dnia i nocy. Swobodny charakter serwisów społecznościowych i czatów sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, a anonimowość pozwala uniknąć ryzyka oceniania.

 

Relacje online

Badania prof. Robina Dunbara z Oxford University przyniosły zaskakujące wyniki. Okazuje się, że spośród 150 znajomych na Facebooku 15 można uznać za bliskich znajomych, a zaledwie 5 za przyjaciół. Częściową winę za ten stan rzeczy ponosi sposób komunikowania się. Wiadomości tekstowe są „suche”, nie zaspokajają potrzeby bliskości. Poza tym ludzie często rozmawiają z kilkoma osobami naraz lub podczas wykonywania różnych czynności. To wszystko sprawia, że relacje stają się płytkie, a człowiek czuje się samotny.

 

Serwisy społecznościowe video

Na szczęście Internet cały czas się rozwija. Pojawił się nowy rodzaj mediów społecznościowych, w których możliwe są transmisje online. Portale skupiają osoby, które chciałyby rozwijać swoje zainteresowania i przy okazji z kimś o nich porozmawiać. Możliwe jest oglądanie streamów innych osób oraz tworzenie własnych transmisji na żywo. To ciekawy sposób na przełamanie nieśmiałości, realizowanie swojej pasji i poznanie kogoś nowego.

Powstają nawet specjalne serwisy społecznościowe dla samotnych, gdzie ludzie są nastawieni na nawiązywanie bliższych relacji – zarówno tych romantycznych, jak i przyjacielskich.

 

Nowa jakość komunikacji internetowej

Streaming live to krok w stronę zmniejszenia poczucia samotności. Jest bliższy komunikacji twarzą w twarz i daje możliwość rozmowy z wykorzystaniem obrazu z kamery. W ten sposób znikają niedogodności związane z wiadomościami tekstowymi oraz niepewność, kto jest po drugiej stronie „ekranu”. Taki kontakt ma też jedną zasadniczą zaletę komunikacji na żywo – odbywa się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że obie strony będą zaangażowane wyłącznie w rozmowę, a nie czatowanie z kilkoma osobami jednocześnie.


Autor: Katarzyna Myszkorowska, psycholog

 

Bibliografia

Dunbar R.I.M. (2016). Do online social media cut through the constraints that limit the size of offline social networks? Royal Society Open Science. DOI: 10.1098/rsos.150292.

Grzenia J. (2006). Komunikacja językowa w Internecie. Warszawa: PWN.

Parks M.R., Floyd K. (1996). Making friends in cyberspace. Journal of Communication. 46, s. 80–97. DOI: 10.1111/j.1460-2466.1996.tb01462.x.